• Ви знаходитесь тут:

  • Головна
  • Як діяти в надзвичайних ситуаціях

Алгоритм дій у надзвичайних ситуаціях і при виявленні вибухонебезпечних предметів

УВАГА! Сьогодні терористичні акти здійснюються з використанням вибухових пристроїв і предметів, часто замаскованих під авторучки, мобільні телефони, гаманці, міні-магнітофони, дитячі іграшки, поміщених у звичайні портфелі, сумки, банки, пакунки і залишених у багатолюдних місцях.

Поводження з вибухонебезпечними предметами вимагає граничної уваги і обережності.

ВІД ТВОЇХ ПРАВИЛЬНИХ ДІЙ ЗАЛЕЖИТЬ ЖИТТЯ ТА ЗДОРОВ’Я ТВОЄ І ОТОЧУЮЧИХ!

У разі знаходження вибухонебезпечного пристроюЗАБОРОНЕНО:

- наближатися до предмета;

- пересувати його або брати в руки;

- розряджати, кидати, ударяти по ньому;

- розпалювати поряд багаття або кидати в нього предмет;

- приносити предмет додому, у табір, у школу.

При знаходженні вибухонебезпечного пристрою

негайно (з безпечного місця) повідомте

чергові служби МНС (тел. 101),поліцію (тел.102);

- не підходьте до предмета, не торкайтеся і не пересувайте його, не допускайте до знахідки інших людей;

- припиніть усі види робіт у районі виявлення вибухонебезпечного предмета;

- не користуйтеся засобами радіозв’язку, мобільними телефонами (вони можуть спровокувати вибух);

- дочекайтеся прибуття фахівців, укажіть місце знахідки та повідомте час її виявлення.

У випадку, коли знайдено вибуховий пристрій і Вас евакуюють:

- одягніть одяг із довгими рукавами, щільні брюки та взуття на товстій підошві. Це може захистити від осколків скла;

- візьміть документи (паспорт, свідоцтво про народження дітей тощо), гроші;

- під час евакуації слідуйте маршрутом, указаним органами, які проводять евакуацію. Не намагайтеся «зрізати» шлях, тому що деякі райони або зони можуть бути закриті для пересування;

-тримайтеся подалі від ліній енергопостачання, що впали.

ІНСТРУКЦІЯ

з безпеки життєдіяльності для здобувачів освіти в умовах воєнного стану

1. ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ

1.1. Інструкція з безпеки здобувачів освіти в умовах воєнного стану поширюється на всіх учасників освітнього процесу.

1.2. Інструкцію розроблено відповідно до Указу Президента України від 24.02.2022 No64/2022, Кодексу Цивільного захисту України, Положення про організацію роботи з охорони праці та безпеки життєдіяльності учасників освітнього процесу в установах і закладах освіти затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України 26.12.2017 року No 1669, Правил дорожнього руху України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 No 1306, «Правил пожежної безпеки для навчальних закладів та установ системи освіти України, затверджених наказом Міністерства освіти і науки України 15.08.2016, No 974.

1.3. Усі учасники освітнього процесу повинні знати:

- порядок оповіщення про дії у разі виникнення надзвичайної ситуації;

- правила поводження в укритті під час надзвичайної ситуації;

- правила надання першої (долікарської) допомоги при характерних ушкодженнях, мати

необхідні знання й навички користування медикаментами.

2. ВИМОГИ БЕЗПЕКИ ЖИТТЄДІЯЛЬНОСТІ УЧНІВ ПІД ЧАС ВОЄННОГО СТАНУ

2.1. Зберігати спокій, не реагувати на провокації.

2.2. Мати при собі документи.

2.3. Знати місце розташування захисних споруд цивільної оборони поблизу місця проживання. Без необхідності намагатися якнайменше знаходитись поза місцем проживання та у малознайомих місцях.

2.4. При виході із приміщень, пересуванні сходинами багатоповерхівок або до споруди

цивільної оборони (сховища) дотримуватись правила правої руки (як при русі автомобільного транспорту) з метою уникнення тисняви. Пропускати вперед та надавати допомогу жінкам, дітям, літнім людям та інвалідам, що значно скоротить терміни зайняття укриття.

2.5. Уникати місць скупчення людей.

2.6. Не вступати у суперечки з незнайомими людьми, уникати можливих провокацій.

2.7. При появі озброєних людей, військової техніки, заворушень негайно покинути цей район.

2.8. У разі потрапляння у район обстрілу сховатися у найближчу захисну споруду цивільної оборони, сховище (укриття). У разі відсутності пристосованих сховищ, для укриття використовувати нерівності рельєфу (канави, окопи, заглиблення від вибухів тощо). У разі раптового обстрілу та відсутності поблизу споруд цивільного захисту, сховища і укриття – ляжте на землю головою в бік, протилежний вибухам. Голову слід покрити руками (за наявності для прикриття голови використовувати валізу або інші речі). Не виходьте з укриття до кінця обстрілу.

3. ВИМОГИ БЕЗПЕКИ ЖИТТЄДІЯЛЬНОСТІ УЧНІВ ПІД ЧАС СИГНАЛУ ТРИВОГИ

3.1. Пам’ятати, що сирена і переривисті гудки інших сигнальних засобів означають сигнал цивільного захисту «УВАГА ВСІМ!». У цьому разі необхідно укритися у захисних спорудах та найпростіших укриттях за сигналами цивільної оборони. Заходити до них потрібно організовано, швидко і без паніки. В укриттях зручніше розміщуватися групами (разом навчаються або мешкають в одному будинку). В кожній групі призначають старшого.

3.2. В укриття потрібно приходити зі своїми засобами індивідуального захисту органів дихання, продуктами харчування і документами. Не дозволяється приносити з собою речі громіздкі, з сильним запахом, легкозаймисті, приводити тварин. Там забороняється ходити без потреби, шуміти, курити, виходити назовні без дозволу коменданта. Всі в укриттях зобов'язані виконувати розпорядження чергового, надавати посильну допомогу хворим, інвалідам.

3.3. Виходити з укриття дозволено тільки за командою уповноважених осіб.

4. ВИМОГИ БЕЗПЕКИ ПІД ЧАС ОБСТРІЛУ

4.1. Дії, які можуть врятувати ваші життя під час обстрілів з різного типу зброї:

4.1.1. МІНА: Міна має довгий та протяжний свист. Від неї рятує будь-яке заглиблення! Не треба бігти та озиратися! Падайте в найближчу ямку. На порятунок є 2-5 секунд.

4.1.2. Гаубичний снаряд: Гаубичний снаряд звучить майже, як міна, але часу на порятунок менше. Падайте, де стоїте!

4.1.3. Град: Град у хорошу погоду чутно з далеку. Звучить як шурхіт. Не важливо, з якої відстані стріляє - на порятунок є 14 секунд. Не панікуйте, а відразу в укриття! Град не пробиває щось на виліт. Врятує будь-яка ямка!

4.1.4. Танк: Постріл танку чутно разом із влученням. Але! Перезаряджання від 4 секунд! Перший не влучив, тікайте в укриття. Танк в радіусі 7 метрів рве все. Якщо стало зрозуміло, що по вам працює танк, вибір невеликий: або лежати або бігти в укриття.

4.1.5. Смерч: Смерч звучить, як злітаючий винищувач. Він не встромляється кудись, а відкривається метрах в 10-20 над землею і закидає касетними зверху вниз. Варто знати дві речі, які можуть врятувати життя: б'є заряд метрів на п'ять максимум, головне – лежати!

4.1.6. Важливо після обстрілу є снаряди, що не розірвалися. НЕ ЧІПАЙТЕ у жодному разі!


ІНСТРУКЦІЯ

з безпеки життєдіяльності учасників освітнього процесу під час оголошення повітряної тривоги і перебуванні в укритті

1. ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ

1.1. Інструкція з безпеки життєдіяльності поширюється на всіх учасників освітнього процесу.

1.2. Інструкцію розроблено відповідно до Указу Президента України від 24.02.2022 No64/2022, Кодексу Цивільного захисту України, Положення про організацію роботи з охорони праці та безпеки життєдіяльності учасників освітнього процесу в установах і закладах освіти затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України 26.12.2017 року No 1669, Правил дорожнього руху України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 No 1306, «Правил пожежної безпеки для навчальних закладів та установ системи освіти України, затверджених наказом Міністерства освіти і науки України 15.08.2016, No 974.

1.3. Усі учасники освітнього процесу повинні знати:

- порядок оповіщення про дії у разі оголошення повітряної тривоги;

- правила поводження в укритті під час повітряної тривоги;

- правила надання першої (долікарської) допомоги при характерних ушкодженнях, мати необхідні знання й навички користування медикаментами.

2. ВИМОГИ БЕЗПЕКИ ЖИТТЄДІЯЛЬНОСТІ ДО ОГОЛОШЕННЯ ПОВІТРЯНОЇ ТРИВОГИ

1. Учасники освітнього процесу мають бути ознайомлені з місцем розташування захисних споруд та правилами поведінки під час евакуації й в укритті.

2. Учасники освітнього процесу заздалегідь повинні вміти виконувати заходи з Інструкції, які передбачені на випадок отримання сигналу повітряної тривоги.

3. Заклад освіти заздалегідь розміщує всі покажчики напрямку руху для швидкого та безпечного проведення евакуаційних заходів учасників освітнього процесу.

4. Директором школи визначено відповідальних осіб з-поміж працівників закладу освіти, які супроводжуватимуть учасників освітнього процесу під час евакуації та укриття в захисній споруді – вчителів, які проводять заняття та класних керівників.

5. Директором школи визначено відповідальних осіб, які після евакуації перевіряють заклад на наявність присутніх учнів за межами захисної споруди – завгосп і черговий технічний працівник.

3. ВИМОГИ БЕЗПЕКИ ЖИТТЄДІЯЛЬНОСТІ ПІД ЧАС СИГНАЛУ ТРИВОГИ

1. Відповідальна особа у разі надходження сигналу вмикає наявну систему оповіщення закладу.

2. Вчитель миттєво сповіщає учнів (словесно) про загрозу або виникнення надзвичайної ситуації та припинення заняття.

3. Відповідальна особа разом із вчителями має скоординувати хід евакуації учнів від класу до захисної споруди (укриття).

4. Класи, в яких викладають вчителі, мають бути організовані для негайного пересування двома колонами в приміщенні класу та швидкого залишення кабінету. За можливості учні самоорганізовуються для залишення кабінету та руху до захисної споруди. При обмеженому просторі для пересування учні залишають приміщення групами.

5. Відповідальні за евакуацію особи повинні знаходитись у заздалегідь визначених місцях та допомогти в організації та регулюванні швидкого руху до захисної споруди. Молодшим класам (1 або 2 класи) необхідно надати помічників.

6. Медичний працівник повинен знаходитись у відведеному для нього місці для швидкого надання медичної допомоги.

7. Відповідальні за евакуацію особи повинні знаходитися біля виходу із захисної споруди для здійснення контролю за порядком укриття учасників освітнього процесу та швидкого реагування у разі, якщо виявиться, що хтось відсутній.

8. Учні або цілі класи, які знаходяться на подвір’ї закладу, під час сигналу тривоги повинні рухатися під наглядом вчителя або самостійно до захисної споруди.

9. У середині захисної споруди відповідальні особи повинні забезпечити, щоб учні швидко та обережно зайняли свої місця. Після того як усі учні займуть свої місця, відповідальний за клас повинен перевірити наявність усіх учнів.

10. В укритті забороняється ходити без потреби, шуміти, курити, виходити назовні без дозволу чергового по укриттю. Всі в укриттях зобов'язані виконувати розпорядження чергового.

11. Під час перебування в захисній споруді вчителі та відповідальні особи повинні провести заходи, щоб заспокоїти дітей та всіх, хто знаходиться в ній.

12. Якщо батьки хочуть забрати під час тривоги дитину з укриття – педагогічний працівник не має права передавати їм дитину.

13. Не дозволяється приносити з собою речі громіздкі, з сильним запахом, легкозаймисті, приводити тварин.

14. Виходити з укриття дозволено тільки за командою уповноважених осіб. Вихід із захисної споруди здійснюється тільки якщо надійшла інформація про відсутність небезпеки (після уточнення ситуації в районі укриття), а також у випадках вимушеної евакуації.

15. Вимушена евакуація з укриття проводиться, якщо:

· відбулося пошкодження споруди, що виключає подальше перебування в ній осіб, які укриваються;

· відбулося затоплення споруди;

· сталася пожежа у споруді та утворилися в ній небезпечні концентрації шкідливих газів;

· було досягнено граничних параметрів внутрішнього повітряного середовища, наприклад, в укритті суттєво знизився рівень кисню або у повітря є якісь небезпечні речовини;

· учаснику освітнього процесу перебування в укритті загрожує небезпекою для життя, через погіршення стану здоров’я.

4. ДІЇ У ВИПАДКУ, ЯКЩО ПОВІТРЯНА ТРИВОГА ТРАПИЛАСЯ ДОРОГОЮ ДО/ІЗ ШКОЛИ

1. Батькам слід обрати із дитиною безпечний шлях до школи та у зворотному напрямку, обрати укриття, які дитина зможе використовувати дорогою в разі сигналу повітряної тривоги.

2. Необхідно рухатися тільки за складеним маршрутом, не зупинятися і нікуди не звертати.

3. Якщо немає можливості швидко дійти до школи або дому під час сигналу повітряної тривоги, слід прямувати до визначеного вами укриття і перебувати всередині укриття, а не біля його входу.

4. Батькам або самій дитині слід повідомити класного керівника про місцеперебування учня.

5. У випадку доїзду в школу/із школи шкільним автобусом, слід виконувати розпорядження вихователя з підвозу та водія.


Памятки щодо дій у надзвичайних ситуаціях


Дії населення в умовах надзвичайних ситуацій

Кiлькiсть переглядiв: 798

Коментарi